TARDIGRADE UZAY ARACI

GÖREVİMİZ TARDIGRADE!

Yeni Ufuklara… Hadi keşfe çıkalım.

Dünyanın ilk ay konseptli motosikleti Tardigrade ile tanışın. Gelecekteki ve geçmişteki yörünge maceralarından ilham alan Andrey Fabishevsky, 2020‘de bir ay konseptli motosikleti görselleştirdi. Nico Mueller (CEO, Hookie Co.) ve ekibinin teknik sahadan gerçekleştirdiği bir keşif vizyonu.

Meydan Okumaya Hazır!

Tardigrade, ayın yüzeyini ve ötesini keşfetmek için yapılmıştır. Bu gezegenin atmosferi ve yüzey koşulları, insanların yaşamasına uygun olmadığından, araştırmaların tamamı uzay araçları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Tardigrade Uzay Aracı, bu tür zorlu görevlerde kullanılarak, insanların bu gezegenler hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olacaktır. Yolcu farklı türde ekipman taşıyabilir ve 15km/sa (9 mph) hız sınırı ile yaklaşık 110km pil menziline sahiptir. Ultra hafif malzemelerin ve değiştirilebilir havasız lastik parçalarının birleşimi, Space-Crew’in görevindeki her türlü engelin üstesinden gelmesine olanak tanır.

Hookie Motor Desing Company tarafından tasarlanan Tardigrade Uzay Aracı, bilim insanlarının keşif çalışmaları için geliştirdiği bir uzay aracıdır. Tardigrade adı verilen mikroskobik canlıların dayanıklılığından esinlenilerek tasarlanmıştır. Gövdesi, uzayda karşılaşılan radyasyon, yüksek basınç ve düşük sıcaklık gibi olumsuz koşullara karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

  • YÜKSEKLİK: 0.9 metre / 2.95 ft
  • UZUNLUK: 2.60 metre / 8,53 ft
  • AKÜ MESAFESİ: 110 km
  • EN ÜST HIZ: 15 kms / 9 mph
  • AĞIRLIK: 134 kg / 295,42 lb

Sonuç olarak, Tardigrade Uzay Aracı, insanların uzayda keşif yapmasına yardımcı
olacak önemli bir teknolojik gelişmedir. Uzay koşullarına dayanıklılığı sayesinde, uzun süreli görevlerde kullanılabilecek, bilim insanlarına yeni keşifler yapma imkanı sağlayacak ve uzay keşifleri için önemli bir adım olacaktır.

Uzayda motosiklet kullanma fikri yeni değil!

Nico Mueller (CEO, Hookie Co.) le yapılan bir söyleşide NASA’nın ayda düz pist
yarışları organize edip edemeyeceğini sorulmuş. “Ay’da veya Mars’ta iki tekerlekli
araçlar elde etmek için büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyorum.’’

“Ay’da düz pist yarışı söz konusu olduğunda, bir ovalin etrafında sola dönmektense bazı büyük boşlukları ve atlayışları tercih ederim. Dünya’nın yerçekiminin neredeyse altıda biri ile, 10 metre atlamak için sadece küçük bir tümseğe ihtiyacım olurdu – bu eğlenceli olurdu! Belki Tardigrade, uzay bağımlısı insanlara ve mühendislere yaklaşan ay görevleri için ilham veriyor ve ben de bunun küçük bir parçası olmaktan çok mutlu olurum.”

İZLER!..

İz bırakmak kolay bir iş değil! Ancak, Tardigrade gibi projeler, insanlığın uzayda keşif
yapma yolunda attığı adımların izini sürebileceğimiz ve ilham alabileceğimiz işaretlerdir. İz bırakabilmek için çok büyük şeyler yapmaya kalkışmak gerekmiyor. Ya da çok büyük paralar harcamak da anlamsız. Yazımızı Mehmet Akif Ersoy’un şu güzel sözüyle bitirelim:
‘’İz bırakanlarla senin aranda basit bir fark var sadece: Onlar ömür boyu gayret ediyorlar; sen ömür boyu hayret ediyorsun.’’

Bir Cevap Yazın